Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Ewa Bronka

Duński Saxo Bank jak co roku dał swoich 10 szokujących prognoz na najszybszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grup Europejskiej, Donald Trump przegra zgodnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… zdobytym w istocie młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zdarzenia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, jest wtedy „etap mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są to jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najogromniejszym nacisku – szokujące dla świata – to też trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem przewodnim będzie poważna zmiana status quo. Rok tenże prawdopodobnie stanowić jak wielkie wahadło, wydobywające się w charakteru przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki fizycznej i fiskalnej, a i – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki nazywało to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego sięganiem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do pisania polityki potrafiło zatem świadczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, a może nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich wielkość w obszarze wydatków związanych z bazą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w istocie młodej oraz czarnej sile
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Okresach Połączonych w klubu z brakiem zwrotu z inwestycji w niniejszym sektorze, wezmą z szansy i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w naszych krajach. Zbiegnie się zatem w terminie z kolejną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie wtedy zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich wielkości i marzenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na ogromniejsze wartości spowodują, że cena ropy Brent wróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji wykaże się to znacznym zwycięstwem nie tylko dla Rosnieftu, a zarówno dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. budował się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Też w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na zysk zbyt wielkiego szumu medialnego i niskich zwrotów z inwestycji. Ale w siłę kolejnych zaangażowań w obszarze polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jako największy na świecie dostawca używanego w pojazdach palladu, zaś w 2019 r. odnotowującego same z najlepszych efektów na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek i wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, a najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w szerocy rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na obniżenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w końcu zwiększonego popytu oraz szerszych opłat oraz też gdy w sukcesu Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z momentu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie jedynie w Okresach Zjednoczonych, tylko również na pełnym świecie wpisano na targ biliony USD w stron kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i jeszcze popularniejszych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z opieki na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a deficyty w Okresach Połączonych są znaczne i dalej rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w porządek przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektyw na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace i wartości zaczną gwałtownie rosnąć w siłę, jak bodźce będą lecieć do gospodarki, gdy na ironię z powodu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmianie koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeśli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na stany (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z poważnym kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z trudnym otoczeniem finansowym i fizycznym, ukazującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co coraz dużo obniży stopę zwrotu z kapitału własnego banków – oraz konkurencją ze strony przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch oraz na początku stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy czas może bardzo zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia zaangażowań oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę finansową i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w konkretnym okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, a do tyłu roku nawet kilka powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do maksimum w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z poprzedniej recesji kredytowej. Z ostatniego momentu na rynek ten działały negatywnie dwie duże roli. Pierwszą spośród nich stanowił wzrost produkcji gazu z łupków w Okresach Zjednoczonych i silne rozwoje w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była miejsce istna amerykańska rewolucja w charakterze produkcji ropy z łupków, w końca której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był rosnący kapitał polityczny i gminny będący za walką ze kolejami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na energię odnawialną. W rezultacie niższych wartości oraz unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie wykaże się wygrany – także będzie wtedy równocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką informacją była informacja rządu Republiki Południowej Afryki pod kraj ostatniego roku, że w klubu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z punktami spółki energetycznej ESKOM i życia dostaw ruchu w pełnym świata przyszłoroczny budżet wzrośnie do największego szczebla z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co jest zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w ruchu ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w bieżącym sezonie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM pewno stanowić modną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie istnieje w mieszkanie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też również wyjątkowe gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą mocno zróżnicowane z lat. RPA chce w charakteru bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we całych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i sprawi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w siłę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dołączą do zrozumienia w kwestii co chwila tymczasowego zawieszenia broni w układzie taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Ale już na początku 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a wraz nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, zaś jego administracja w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej myśli amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Okresach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „prawego i aktywnego handlu”.

Plan ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie dodanej w wysokości 25 proc. na pełne przychody brutto na targu amerykańskim produkowane z prac zagranicznej. Spowoduje to znaczne protesty ze strony partnerów handlowych, bo będą więc w świadomości stare taryfy w tamtym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przenieść swoją pracę do Bądź Połączonych w punkcie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i sprawna zmiana zachowania w siłę działań na myśl lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dostarczając do wdrożenia istotnego czynnika fiskalnego i stałego umocnienia SEK. Jak często traktowało więc mieszkanie w sukcesu szwedzkiej polityki, również gdy na początku lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za dobrze w nowoczesnym opodatkowaniu, dostarczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji trafiła do momentu, w jakim społeczeństwo stawało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje ważną plus dalej będącą liczbę obywateli, którzy kwestionują tę formę, tym jednym wykluczając ich z całej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy natomiast ich misje były atrakcyjne: otwartość i równość dla każdych i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, a całe modele pragną istnieć modyfikowalne w sukcesu zmiany okoliczności, żeby mogły znacznie być. Pozostałe kraje skandynawskie będą opowiadać o „warunkach prowadzących w Szwecji” jako o zagrożeniu, zaś nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, a ze powodu na własny status małej, otwartej gospodarki, będzie bardzo wrażliwa na globalne spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i przemysłowego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Okresach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z sektora opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, również jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest długotrwały i biały, czyli przylega do grupy demograficznej, która zanika w klasach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc roli w wieku 20-40 lat, jakie są znacznie dużo elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Okresach Zjednoczonych, w jeszcze szybszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a i obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi podają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z cieplejszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do pewnego stopnia przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w myśli cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry pochodzą z UE
Węgry od czasu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły imponujące sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo powtarza się stanowić w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, powołując się na pokrywane przez Węgry – zaś w zasadzie premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci tworzących na sprawę praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To niemożliwe do jedzenia status quo, a obie strony będą stanowiły trudności z trafieniem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w systemie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co jest ważną zmianę retoryki, która zbiega się w terminie z transferami z UE, ale zaniknie w ruchu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na cenie, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą ponownie dochodzić swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i sprawi spadek cenie dolara o 30 proc. w układzie do dobra. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i dolegliwościom związanym z rosnącymi zagrożeniami ze strony Stanów Połączonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i kontroli nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co stworzy z ADR największą wartość walutową na świecie. Projektem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w potrzebie prowadzenia całego handlu w niniejszym sektorze tylko w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze powodu na rosnące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja ważnej części światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ środków na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W ruchu zaledwie kilku miesięcy USD wyda na cenie 20 proc. w układzie do ADR i 30 proc. w układzie do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus