W jaki sposób ginekolog sprawdza ciążę?

W jaki sposób ginekolog sprawdza ciążę?

23 stycznia, 2019 0 przez Ewa Bronka

Z chwilą, kiedy dziewczyna potwierdzi u ginekologa swój błogosławiony stan, ma możliwość wejść pod jego profesjonalną opiekę. Monitorowanie przebiegu ciąży daje bezpieczeństwo matce i nienarodzonemu jeszcze dziecku.


Jak ginekolog sprawdza u kobiet ciążę?

Im szybciej znajdziesz się pod opieką ginekologa tym lepiej. Poprzez to, jeżeli podejrzewasz u siebie ciąże nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Po potwierdzeniu ciąży – przez USG – ginekolog kieruje pacjentkę na dodatkowe badania. Wśród takich badań znajdziemy:
* oznaczenie czynnika Rh, które umożliwia wykluczyć u kobiety konflikt serologiczny,
* badanie krwi i badanie moczu,
* stężenie glukozy we krwi,
* przeciwciała odpornościowe,
* badanie cytologiczne,
* badanie czystości pochwy,
* badanie w kierunku toksoplazmozy,
* badanie w kierunku różyczki,
* badanie HIV i HCV,
* oznaczenie czynnika WR.

Podczas pierwszego trymestru ciąży niezwykle ważne są systematyczne wizyty u ginekologa i wszystkie badania, które pozwalają sprawdzić, czy aby na pewno zarodek rozwija się w sposób prawidłowy. Pośród tych, które matka musi wykonać są:
* morfologia,
* badanie moczu,
* cytologia i badanie bakteriologiczne,
* badanie na przeciwciała anty-D.

Po 20 tygodniu ciąży trzeba przeprowadzić testy na cukrzycę ciążową, która jeśli jest nieleczona może prowadzić do uszkodzeń płodu. W sytuacji kiedy zostanie ona stwierdzona przyszła mama musi być pod stałą opieką ginekologa i diabetologa. Po 40 tygodniu ciąży matka powinna dodatkowo zrobić badanie KTG. Przed terminem porodu wykonuje się także jednorazowo badanie USG. Po 41 tygodniu ciąży przyszła mama może otrzymać skierowanie od ginekologa do pozostania w szpitalu do czasu porodu.

zobacz koniecznie temat tabletki na powiększenie biustu