Po co stomatolog zatruwa zęba?

Po co stomatolog zatruwa zęba?

23 stycznia, 2019 0 przez Ewa Bronka

Jeszcze do niedawna procedura zatrucia zęba była często wykonywana podczas leczenia kanałowego. Obecnie zatruwanie zęba nie jest już wymagane do przeprowadzenia leczenia.

Po co stomatolog zatruwa zęba?

W niektórych sytuacjach zatrucie zęba jest wymagane do wykonania endodoncji. W momencie kiedy zakażony nerw jest źródłem bólu, stomatolog otwiera komorę zęba oraz przeprowadza dewitalizację, czyli potocznie zatrucia. Wprowadzenie trutki do komory sprawia ,że nerwy obumierają i jednocześnie niweluje się ból.

Kiedy zatruwa się ząb?

Ząb powinno się zatruć, żeby pacjent nie czuł bólu podczas oczyszczania kanału. W przypadku, gdy nerw naszego zęba jest już całkowicie martwy, zatrucie natomiast nie musi być przeprowadzone.

Dewitalizacja to procedura, którą wykonuje się przy oczyszczaniu kanału, gdy pacjent wciąż odczuwa ból. Jeśli znieczulenie nie daje należytych wyników do zęba wprowadzana jest trutka. Zatrucie może być przeprowadzone również, gdy pacjent z jakichś względów obawia się normalnego znieczulenia. Częstokroć wybiera się ten sposób uśmierzenia bólu u dzieci, których zęby potrzebują leczenia kanałowego.

Bezpieczeństwo

Do zatrucia zęba używany jest paraformaldehyd. Jest to substancja toksyczna i nieprzyjazna dla organizmu ludzkiego. W przypadku należycie przeprowadzonego zabiegu ten związek chemiczny nie powinien mieć wpływu na inne części naszego ciała. Natomiast w badaniach ,które zostały przeprowadzone na pacjentach obecność tej substancji jest widoczna w węzłach chłonnych, nerkach, płucach oraz mózgu. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy trutką wydostanie się z wnętrza zęba oraz przedostanie się do układu pokarmowego.https://www.ionicwhite.pl/

 

Zobacz jak można wybielić zęby bez dentysty ionic white