Jak żyć na ropie naftowej?

Jak żyć na ropie naftowej?

26 kwietnia, 2020 0 przez Ewa Bronka

Jak zarabiać na ropie naftowej? Z wielu miesięcy jesteśmy bombardowani wiadomościami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu przedsiębiorców dziwi się ile na bieżących zjawiskach można zarobić oraz gdy wtedy w realizacji zrobić. A inwestować w ropę można bardzo dokładnie. Właśnie w Polsce mamy dostęp do instrumentów gospodarczych i urządzeń, dzięki którym wszystek z nas może w zaciszu domowego fotela czerpać ze zmian cen tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie pragną być ropę naftową ?
Ropa jest towarem, bez jakiego nie może istnieć żadna gospodarka. To pewien z najbardziej korzystnych surowców strategicznych świata. Ceny ropy od ponad 10 lat wzrastają oraz z powodem bieżącego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co daleko, aktualnie, w maju 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w maju 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła a o prawie 800%.

Wzrost cen aż do 2006 roku był stosunkowo stabilny. W przeciwnej połówce tego roku nastąpiła jednak znacząca obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stara więc jednakże tylko chwila wytchnienia dla klientów. Od stycznia 2007 notowania bardzo mocno pną się w górę.

Czym faktycznie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa sposoby ropy. Jednym z nich jest Brent, wydobywana na budowach na Morzu Północnym, a nowa to West Texas Intermediate, wydobywana na Bliskim Wschodzie, lecz w znacznej wartości rafinowana w Stopniach Zjednoczonych – stąd bardziej atrakcyjna. Ta inna jest stale o jakiś 1-2$ droższa. Do ostatniego zestawu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na wszelakie rodzaje ropy zalecane są kontrakty różnic kursowych (CFD), które potrafimy kupić i handlować na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w głowę możemy zakupić kontrakty CFD , jeśli natomiast trafimy do wniosku, że układa się na zbycie korekta to potrafimy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD czerpiemy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o cen np. 50.000 zł będziemy wymagali 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Są wówczas dlatego transakcje dostępne dla szerokiego zakresu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o cen 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby osiągnąć dwa kontrakty inwestor musi być na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor kieruje swoje funkcje sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a łączna cena sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora ma zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski i ile potrzebuję liczyć pieniędzy?
Aby czerpać z opisanych transakcji należy otworzyć rachunek w domu maklerskim, który sprzedaje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Grupy Europejskiej mamy wysoki asortyment brokerów z Londynu, których stawki prowizji należą do najniższych na świecie. Biura maklerskie mogą pomagać w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (prowadzonych przez KNF) dzięki czemu każde sprawy związane z zadaniem i robieniem rachunku załatwimy w języku polskim nie ruszając się z domu czy naszego biura.

Konta na układy CFD potrafią żyć przesuwane w różnych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a mała kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów bądź jej równowartość. Zakładając konto będziemy mogli używać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a i tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na samym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z pewnego mieszkania na ziemi.

Kupować czy sprzedawać?
Według zgodnych opinii analityków ceny ropy będą były. Wciąż rośnie na nią popyt, w skalę jak podnoszą się światowe parki samochodowe. Właśnie w Stopniach Zjednoczonych jest 250 milionów pojazdów, zaś w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego szuka chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znów się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, iż w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy także mieć o prężnie utrzymujących się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w końcach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest obecnie niemalże wyczerpany. Nie sposób wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny zachowywały się na stabilnym poziomie pomocne byłoby „pojawianie się” co parę lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze naszymi złożami.

„Ceny ropy będą stale być, gdyż firmy naftowe zbyt kilka inwestowały w realizację i infrastrukturę, aby potrafiły sobie poradzić z czyściejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były lider FED.

Wszystko to dodatkowo prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy wzrost cen ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost cen do ponad 140$ za baryłkę już w przeciwnej połówce 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania zrobią w rozwoju kilkorgu lat 200$.

Jest dodatkowo inna część medalu. Drzewa nie są do nieba a spadające kamienie odkładają się w wyniku od ziemi. Na bardzo płynnym rynku możemy więc oczekiwać również korekt i gwałtownych spadków. Inwestorzy, którzy znajdują, że nadchodzi czas odwrócenia mogą skorzystać kontrakty CFD do muzyki na spadki.

Ropa naftowa to niezwykle płynny towar zaś jej zmiany stosowane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki dzisiejszym metodom i wzrostowi rynków walutowych możemy też obecnie w Polsce zawierać transakcje na takich tychże warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Innego Jorku. Warto z tego kosztować.

Zobacz również Oil Profit