Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

2 maja, 2020 0 przez Ewa Bronka

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co spowodować, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na błędne konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często dokonujemy wiele przelewów szybko zaś w pośpiechu, by pieniądze szybko przybyły do oczekujących. Wówczas łatwo o pomyłkę. Mogą więc być niepoprawne dane adresata, za duża kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego stanowiska także pewnie powodować za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane klienci

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w nazwisku, czy błędny adres odbiorcy przelewu to chwila szkodliwe pomyłki, jakie możemy osiągnąć. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew a właśnie zostanie rozesłany do określonej osoby (oczywiście, jeżeli nie było pomyłki w wymiarze konta).

Jedynym elementem są nowo powstałe rachunki. Kiedy przyjmuje się nowe konto a chce zasilić je tekstem z dotychczasowego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli dodatek nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Zbyt wysoka kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie wyższą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W współczesnym sukcesie problem stoi się wiele bardziej duży. Bank nie płaci za pomyłki użytkowników w tej materii także może nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W współczesnym faktu można tylko umówić się z użytkownikiem i poprosić o zwrot różnicy w sumach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona cena będzie większa niż środki dostępne na twoim rachunku, przelew nie zostanie przeprowadzony. W sukcesu za wielkich przelewów z datą przyszłą ważna w systemie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak aby dostępna cena była prostsza od zleconej). Wówczas uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najcięższy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za krótki czy za duży ciąg cyfr, okienko z artykułem powiadomi o braku, lub przelew nie jest wykonany i gość z banku skontaktuje się spośród jego zleceniodawcą.

Brak w pór cyfr lub czarne ich wprowadzenie to już zupełnie nowa rzecz. Pół biedy, jeśli zlecimy przekaz na oddzielne konto. Bank go nie zrealizuje lub zwróci transfer w toku paru dni codziennych (okres oczekiwania może kłócić się w zależności od regulaminu, w niektórych bankach jest ledwie dzień, w kolejnych nawet ponad tydzień). Jeśli jednak błędny numer jest skuteczny, to pieniądze dotrą na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet jeśli dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg wartości nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga osoba.

Cofnięcie przelewu – co robić?

Popełniliśmy błąd w wymiarze konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W zależności od banku możemy zrobić:

anulowanie samodzielne z stanu bankowości internetowej – widoczne w mało bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z konsultantem. Nie wciąż jest możliwa (szukaj reklamie w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w zespole – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – kiedy jest dodatkowe, i skoro nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank prawdopodobnie nie pogodzić się na rozwiązanie przelewu, gdy w regulaminie jest zapis, że agencja nie anuluje zleceń z datą bieżącą. Większość banków nie robi interesów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie jest więc przecież regułą (znów zależy tylko od regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Dodaje się też szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu skontaktujmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli umowa nie została również zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i idących), można ją otworzyć. Ale gdy pieniądze poszły już na czyjeś konto, z odcienia naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na złe konto – jak odzyskać pieniądze i albo to w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie mamy uprawniona do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwagę w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do którego poszedł przelew. Jest więc przecież zdecydowanie silna opinia, nie obowiązek. Na sił zapisu Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zadanie zgodne z danym życiem i zasadami pożycia społecznego. Co świadczy, że do jego przeznaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może wysłać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do wypłaty na sił zasad kodeksu cywilnego, który prowadzi, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej kobiety, jest zobowiązany do wydania korzyści w krwi, i kiedy to niezwykłe, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego znaczy to obowiązek zwrotu pieniędzy (w celu było więc bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do dania wpłaty powinno wynosić kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania ilości i numer rachunku osoby, która potrzebuje odebrać swój majątek. Zapewne nie ma pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, odwołuje się od zwrotu, można już tylko zgłosić rzecz do sądu. W trakcie postępowania bank nie jest przecież cechą zaś nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas wielu kosztować, nawet jeśli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może dostać opłatę. Dodatkowa metoda jest wdrażana jedynie z przyczyny osoby, która błędnie wpisała dane oraz wymaga zaangażowania pracowników firmie. W zależności od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Zapewne są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy jednak od podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Jeżeli bank przyjmie się usługi w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam coraz dużo. W zależności od pracy że stanowić zatem suma od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki